Spała na weekend i nie tylko. Świetna opcja na wyjazd z Warszawy i Łodzi

Weekendy to świetna okazja, żeby poznawać najbliższą okolicę. Odwiedźcie wtedy Spałę, miasto w województwie łódzkim. Jeżeli przyjedziecie na jeden dzień, zapewne zechcecie wrócić na cały urlop.

Spała to urokliwe miasteczko położone w województwie łódzkim, znane przede wszystkim z pięknych lasów, jezior i zabytków. To idealne miejsce na wypoczynek, choć warto poświęcić czas na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Znajdziecie tu szereg możliwości na aktywne spędzenie weekendu, ale i dłuższego urlopu.

Atrakcje turystyczne Spały. O tutejszym żubrze krążyła miejska legenda

Spacerując po mieście, warto zrobić sobie zdjęcie przy pomniku żubra. Ten pierwotnie stał Zwierzyńcu niedaleko Białowieży, później trafił do Moskwy, żeby stamtąd przyjechać do Warszawy. W 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki zdecydował, że żubr na stałe osiądzie w Spale.

Pomnik nie miał spokoju. Krążyła legenda, że jest wypełniony złotem. Aby się upewnić, czy tak faktycznie jest, jeden ze śmiałków nielegalnie rozpruł mu brzuch, niczego jednak nie znalazł. Żubr stracił też łeb, kiedy pod koniec II wojny światowej niemiecki oficer chciał go wywieźć do Berlina.

Młodsi i starci zwiedzający powinni zajrzeć też do bunkra w Konewce. Miejsce to znajduje się zaledwie 4,5 km od Spały i jest gratką dla fanów militariów. Można tam zwiedzić były kompleks niemieckich schronów Gefechtsstand „Anlage Mitte”. Wśród zbiorów jest rosyjska armata, pojazdy wojskowe oraz modele niemieckich pociągów wojskowych.

Wyjątkowym miejscem jest także Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta. Upamiętniono tam leśników, którzy oddali życie za wolność Polski. To część naszej historii, o której nie mówi się w szkołach, a którą z pewnością warto poznać.

Aktywny wypoczynek w Spale. Szlaki turystyczne pośród pięknej natury lub kajaki

Spała słynie z pięknych i zielonych terenów, które nieustannie kuszą odwiedzających i zachęcają do aktywnego wypoczynku. Szlaki turystyczne wiodą przede wszystkim przez Spalski Park Krajobrazowy. Powstał tu także szlak im. Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy rowerów. Na terenie parku krajobrazowego znajduje się Szlak Carskich Łowów, którego długość przekracza 30 km. Kolejne opcje to szlak im. Juliana Tuwima (20,5 km) oraz szlak Cudownych Obrazów (blisko 40 km).

Spała to świetne miejsce także dla miłośników kajakarstwa. Zwolennicy takiego spędzania czasu powinni popłynąć szlakiem wodnym Pilicy, który ciągnie się przez znaczną część województwa łódzkiego. Tylko przez teren Spalskiego Parku Krajobrazowego wiedzie 31,7 km z blisko 150-kilometrowej trasy. Dodatkowo w okolicznych miastach coś dla siebie znajdą także miłośnicy jazdy konnej.

Warto dodać, że na ulicach Spały można spotkać wielu znanych sportowców. Znajduje się tam bowiem Centralny Ośrodek Sportu, gdzie najlepsi reprezentanci naszego kraju przygotowują się do najważniejszych imprez sportowych, w tym do igrzysk olimpijskich.

Imprezy i wydarzenia kulturalne w Spale

Spała ma bogatą historię. Miasto od stuleci było doceniane przez polskich królów, rosyjskich carów, ale i prezydentów międzywojennej Polski. W XIX wieku uchodziła za popularne miejsce wypoczynkowe dla arystokracji. Swoją rezydencję miał tutaj car Aleksander III. Do miejscowego Parku Prezydenckiego rośliny były sprowadzane aż z Kaukazu. Dziś ta bogata historia bywa wykorzystywana przez organizatorów wielu imprez.

Najważniejszym wydarzeniem są bez wątpienia dożynki prezydenckie w Spale. Tradycję tę zapoczątkował Ignacy Mościcki jeszcze w 1927 roku. Jednak w 1939 roku na dziesięciolecia przerwał ją wybuch II wojny światowej. Do kalendarza dożynki wróciły w 2000 roku za sprawą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kolejną ważną imprezą jest Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego. Ten odbywa się raz w miesiącu w sezonie letnim (od kwietnia do października). Wstęp dla odwiedzających na jarmark jest darmowy. Udział w wydarzeniu na pewno będzie wyjątkowym doświadczeniem. Uwielbiają go zwłaszcza kolekcjonerzy staroci, jednak amatorzy nie będą narzekali na nudę.

Gdzie zjeść i przenocować w Spale? Wybór jest całkiem spory

Lokalnych przysmaków warto szukać w trzech wysoko ocenianych restauracjach. Niedaleko od siebie zapachami i smakami kuszą Zajazd Spalski, Rzemiosło Smaku i restauracja pod Żubrem.

Dość dobrze rozbudowana jest także sieć obiektów noclegowych. Ci, którzy szukają wypoczynku na najwyższym poziomie, mogą zarezerwować pobyt w Hotelu Prezydent. W ofercie obiektu jest także spa i centrum odnowy biologicznej. Druga opcja z wyższej półki to Pensjonat Karczma Spalska.

Coś dla siebie znajdą także ci, którym zależy na kontakcie z naturą lub campingowej przygodzie. W ich przypadku dobrym wyborem może być pole namiotowe nad Pilicą w miejscowości Inowłódz. Będą mieli stamtąd widok na rzekę. Podczas zwiedzania warto zajrzeć też w okolice ruin tamtejszego zamku.

Jak dojechać do Spały z Warszawy i Łodzi?

Spała znajduje się około 100 km od Warszawy. Można do niej dojechać samochodem (np. trasą E67 w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego). Inna opcja to wycieczka pociągiem lub autobusem.

Z Łodzi do Spały można dojechać w około godzinę. Samochodem należy jechać trasą DW713 przez Kurowice, Ujazd i Komorów. Inna opcja to przejazd pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Więcej ciekawostek na temat Spały można znaleźć w lokalnym Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Piłsudskiego 2.

Przewiń do góry